czwartek, 11 września 2014

Wino z winogron 15 l

Podaje wam przepis na wino z winogron gdyż sezon na ten owoc zbliża się wielkimi krokami a inko wychodzi naprawdę bardzo słodziutkie, fajne i zarazem mocne bo ma zarazem 18% jest winem raczej zaliczanych do win półsłodkich ale to głównie zależy od winiarza jak przeprowadzi cały proces.
Oto przepis:składniki na nastaw 15 l
- 3  kg cukru
-6 kg winogron
-4 l wody
- droż de winiarskie mogą być do in białych i czerwonych lub porostu do in czerwonych
- pożywka
Sposób wykonania. I faza
6 kg winogron należy starannie przebrać oraz przemyć najlepiej w ciepłej wodzie aby zabić dzikie drożdze które są zawarte na skorkach winogrona.Następnie należy winogron pozgniatać aby puścił jak najwięcej soku całość wlać wraz ze skórkami oraz miąższem do balonu 15 l zakorkować i zostawić na noc.
Następnego dnia przechodzimy do wykonania syropu cukrowego czyli tak 6 l wody zagotowujemy  arku następnie rozpuszczamy  nich 3 kg cukru. Zostawiamy taki syrop do ostudzenia. Kiedy syrop cukrowy przestanie być gorący wlewamy go do balonu z naszą miazgą.
Następnym etapem będą nasze drożdze winiarskie jeśli kupiliśmy w płynie możemy wlać do balonu tylko pamiętajmy aby syrop cukrowy nie był gorący najlepiej aby był letni gdyż gorąca woda zabija drożdze co powoduje zaburzenie fermentacji a co zatem idzie wino nie będzie nam pracowało.Jeśli zaś mamy drożdze w proszku wtedy przyrządzamy je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Po dodaniu drożdzy wsypujemy pożywkę całość w balonie mieszamy oraz zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną  i nasz nastaw jest gotowy gratuluje.

II faza:
Po upływie 6 tygodni przecedzamy nasz nastaw oraz zlewamy wino znad osadu. Dokładnie wymywamy balon czysty nastaw wlewamy spowrotem do balonu próbujemy czy dany smak i moc nam pasuje oraz czy ewentualnie nie przemienia się  ocet winny. Całość zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy d ciepłego pomieszczenia . Kiedy w rurce fermentacyjnej przestanie zachodzić proces odprowadzania dwutlenku węgla to oznacza że ino jest gotowe do butelkowania.
Życzę wszystkim winiażą smacznego oraz udanego sezony . Pozdrawiam

15 komentarzy:

  1. Jak liczy się proporcje owoców do wody i cukru

    OdpowiedzUsuń
  2. to zalezy od drugiej fazy fermentacji. musisz sprobowac czy wino po pierwszej fermentacji jest dla ciebie wystarczajaco slodkie. przewaznie dodaje sie okolo 3 kg cukru ale jezeli winogrono jest slodkie i zrywane po pierwszych przymrozkach to mozesz dodac mniej cukru

    OdpowiedzUsuń
  3. A w jakiej temperaturze powinien stać baniak w trakcie procesu dojrzewania? Generalnie w blokach temperatura w okresie grzewczym wynosi około 25 stopni. Niektórzy twierdzą, że optymalna temperatura to 20 stopni

    OdpowiedzUsuń
  4. Lucek - z temperaturą najlepiej jest uzyskać taką w której jest dosyć ciepło. Dużo znajomych - starszyzny którzy w swoim życiu zrobili pełno win mówili mi żeby trzymać w piwnicy gdzie palą w piecu i jest dosyć ciepło. Co do przepisu z góry - drugą faze fermentacji zacząć dopiero po skończeniu fermentacji z owocami. Bardziej tłumacząc 2 faze zacząć w momencie kiedy z rurki słyszymy bulgnięcie co około 15 sek.
    25 września zacząłem robić wino z białych winogron i z jabłek do gąsiora dałem nastaw około 6 kg winogron i 3 jabłka reszta woda i 3 kg cukru mija 6 tydzień i dalej pracuje. Polecam dodać jabłka - z nich wytwarza się duża ilość alkoholu.

    OdpowiedzUsuń
  5. BARDZO SŁABY OPIS Z BŁĘDAMI. Skoro ma być 4 litry wody to dlaczego mam rozpuszczać 3 kg cukru w 6-ciu litrach wody ? Ile tej pożywki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może się udać ale pożywki nie trzeba do wina z winogrona , to jeden z owoców które mają w samym sobie dużo drożdży.
      Wszystko zależy od tego jak bardzo słodkie są winogrona czyli ile mają "Big nie wolno przekroczyć 22big powyżej giną drożdże.

      Usuń
  6. to jak w końcu .. 4l wody czy 6l wody?

    OdpowiedzUsuń
  7. Błędny opis 4 litry wody w pierwszym opisie, następnie podano 6 litrów potrzebnych do przygotowania syropu,roznica dwóch litrów, jak jest faktycznie?

    OdpowiedzUsuń
  8. Dokładnie ile litrów tej wody

    OdpowiedzUsuń
  9. A jak przemienia się w ocet winny to co mozemy zrobić ?

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Lubię wino i bardzo chciałabym również nauczyć robić się je sama. Najbardziej smakują mi wina czerwone. Podaję je zazwyczaj do kolacji lub podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Wino czerwone serwuję wyłącznie w odpowiednich kieliszkach, które kupiłam swego czasu na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow. Kieliszki do win czerwonych zasadniczo różnią się od szkła, w którym podaje się wino białe. Z tego względu zawsze zwracam uwagę na to w czym podaję dany trunek.

    OdpowiedzUsuń
  12. nigdy nie róbcie wina z takiego przepisu jak ten :)Jak widać czlowiek gdzieś coś slyszał ale do konca nie wie w którym kosciele:)Nawet nie jest w stanie poprawić blednych podanych ilosci po prostu brednie i tyle . Cukier na raz ,woda nie wiadomo po co to nie kompot by go rozcienczać 6l poza tym blg ani nie sprawdzone przed ani w czasie fermentacji a juz trzymanie owocu 4 tygodni zakrawa o pomste do nieba:). weź sie chłopie za opał na zimę nie za wino, moze nie pomylisz drewna lisciastego od iglastego tyle moich uwag:(:(

    OdpowiedzUsuń